
15-03-2014
GOG dominerede igen de fynske pokalfinaler
Med seks hold i pokalfinalerne blev GOG igen mest vindende.
GOG Håndbold stillede idag med hele seks hold i de fynske pokalfinaler, og heraf kunne de fem række armene i vejret efter kampen som pokalvindere.
Pokalfinalestævnet var i år henlagt til Odense Idrætshal.
Første hold i aktion var U-12 Drenge Mesterrække, som må forventes at skulle spille med om det uofficielle DM i Hvidovre.
Poul Sybergs drenge vandt en knusende sejr på hele 33-13 over Risøhøj.
Andet hold var så Annette Knudsen og U-14 Pige 1. division, som slog de evige rivaler i rækken fra Svendborg HK med hele 20-12.
Tredje hold i rækken var igen et U-12 Drengehold, idet andetholdet havde spillet sig i B-finalen hvor holdet vandt med knusende 31-19 over Team Vestfyn.
Fjerde hold i rækken blev GOGs U-12 Piger fra Mesterrækken, som skulle ud i et vaskeægte lokalbrag mod Thurø IF, som desværre løb med sejren på 16-13.
I de sene eftermiddagstimer skulle GOG Håndbolds U-18 Pige Liga op imod lokalrivalerne fra Svendborg HK, og efter en meget tæt kamp vandt Thomas Brandt Nyegaards piger med 23-22.
Dagens sidste finale med gul deltagelse var hos U-18 Drengene, hvor Mathias Albrektsens drenge slog arrangørklubben HC Odense med hele 31-21.
Hermed blev det til seks finaler og fem sejre, samt et knebent nederlag.
Et stort tillykke til vinderne, men også et stor ros til U-12 Pigerne – det er flot alene at komme i finalen.
/Jens