
12-09-2017
Fynsserien vinder af Fregat cup
Fregat Cup 8-10 sep. er arrangeret af Ebeltoft Håndboldklub
Læs med ved Fynserieholdets træner Kenneth Østbjerg. Træneren beretter hér om weekendens stævne og sender en lykønskning til sit hold;
“Et ramponeret fynsserie hold tog afsted i fredags til fregat cup. Stævnet skulle bruges til at ryste holdet sammen, hygge sig sammen og selvfølgelig spille håndbold.
Hvis dette skulle opnåes, måtte vi ud og låne på spillermarkedet.
Vi vil derfor sige tusind tak for hjælpen til Emil Nybro (Lukas ‘s kammerat fra det jyske) og vores egne 1 års u16 spillere, Thorbjørn Skov og Phillip Østbjerg. Med deres hjælp kom vi afsted og det skal siges, at de to unge drenge kæmpede bravt!
Vi skulle spille 4 kampe . Puljen bestod af Nøvling , AB, og OH77.
1. kamp
Det blev til sejr i første kampe på 23-19 mod Nøvling
2. kamp
Anden kamp endte 19-19 mod AB.
3. kamp
Sidste puljekamp var søndag morgen og den endte 23-18. Dermed vandt vi vores pulje.
4. kamp
Vi skulle spille finale mod Team Helsinge. Det var ungdommen mod de rutinerede drenge fra Helsinge. Den blev fightet i land og endte 21-18. Derfor kunne vi synge sejres sangene!
Højdepunkterne ved stævnet var selvfølgelig det sociale samvær og så er selvfølgelig altid sjovt at vinde kampe!
Men det absolutte største højdepunkt var da Oliver Zinck Rasmussen scorede bag om ryggen mod OH77 .
“Ja ja” tænker i…”det kan vi jo alle”.
Oliver gjorde det vel og mærke i stationært angreb, fra 3 meteren, fra venstre back og så helt oppe i langt hjørne. Et fantastisk mål der satte en vild stemning i hallen! Nogle mente at det burde tælle for 2…”
Holdet bestod af.
Mathias Fynbo
Lukas Petersen
Jesper Rasmussen
Jonas Groth
Oliver Rasmussen
Jesper fåborg
Nikolai Vilhelmsen
Og de 3 låne spillere
Emil Nybro
Thorbjørn Skov
Phillip Østbjerg
Rasmus Larsen
Tillykke med sejren drenge.
Kenneth Østbjerg